Googlovi algoritmi za prikaz zadetkov se konstanto spreminjajo, zato je spletna optimizacija (SEO) ključnega pomena, če želimo biti opaženi pri rezultatih uporabniških iskanj. V nadaljevanju si poglejmo nekaj osnov SEO in kako privabiti več obiska na našo stran.
Search Engine Optimization na kratko SEO se nanaša na proces, kjer spletno mesto signalizira Google iskalniku oz. podobnim iskalnikom informacije, ki omogočajo boljše pozicije med rezultati iskanj uporabnikov. S tem si posledično izboljša promet na spletno stran in povečajo konverzije.
SEO rezultati na iskalniku Google, ki jih imenujemo tudi organski zadetki so prikazani pod plačljivimi prikazi (PPC), ki so del skoraj vsakega iskanja na iskalniku. Googlovi rezultati ni le 10 modrih povezav, ampak se oblika in funkcija spreminja glede na tip iskanja, zgodovino iskanj, naše lokacije, prijavljen/odjavljen v Google mrežo, … v zadnjem času pa se spreminja v orodje za odgovore, saj velikokrat strani za odgovor ni potrebno klikniti, ker so vse informacije na samem zaslonu V Google zadetkih.
Stran lahko optimizacijsko izboljšamo na različne načine, v grobem pa jih delimo na dva področja, in sicer:
- On-page SEO – Optimizacija na spletni strani:
- Vsebina: Iskalniki iščejo kvalitetno vsebino. Je vaša vsebina dobro napisana? Informativna? Kredibilna? Unikatna? Ali odgovarja na vprašanje iskanega niza?
- Koda: Ali je stran programirana ustrezno, da omogoča enostavno prebiranje spletnim pajkom? Uporablja veliko JavaScript kode, ki jo Google pajki težko razumejo oz. nepravilno razumejo?
- UX – uporabniška izkušnja: Ali vaša stran deluje na vseh napravah? Ali je vsebina skrita uporabnikom? Ali stran uporablja preveč oglaševanja ali moteče pop-upe?
- Off-page SEO – Optimizacija izven naše spletne strani
- Povratne povezave: Povratne povezave na vašo stran so eden izmed najpomembnejših povratnih signalov Googlu oz. drugim iskalnikom, da je vaša stran popularna in zaupanja vredna. Večja, kot je kvaliteta teh povezav in količina, bolj bo vaša stran vidna in posledično boste imeli boljše rezultate v iskanjih.
- Prepoznavnost blagovne znamke/storitve: Ali ljudje iščejo vaše ime/brend?
- Razmerja med entitetami: Kako spletni iskalnik razume spletno stran, brend v primerjavi z ostalimi entitetami, kot so npr. kraji, osebe ali stvar? Ali ima vaš brend Wiki stran?
Ko gre SEO narobe
Najpogostejše SEO težave so povezane z samo izvedbo spletne strani ali ob migraciji spletnih strani. Težave se običajno zgodijo ko:
- menjamo domeno,
- menjamo platformo spletne strani (no name CMS -> wordpress),
- popolna sprememba arhitekture spletne strani (strani se premikajo po strukturi iz ene lokacije na drugo),
- odprta delovna okolja strani, kjer jih lahko Google pajki dosežejo in posledično zaznajo kot duplikat vsebin,
- neustrezno nastavitev jezika, ki vašo stran postavi v drugo lokacijsko okolje,
- ob združevanju spletnih strani, npr. eno podjetje kupi drugega in se spletne strani združijo.
Seveda so lahko še drugi razlogi, da spletna optimizacija (SEO) ne uspe, slednji so:
- viri, ki jih imamo na voljo,
- pomankanje znanja,
- pritiski nadrejenih,
- slabo planiranje,
- slaba vsebina,
- slaba uporaba znaćk
- narobe nastavljena robots.txt datoteka
- slaba uporabniška izkušnja
- stran, ki ni podprta za mobilne telefone
- vsiljivo oglaševanje
- preveč manipulacije s ključnimi besedami.
Veliko teh težav lahko dokaj hitro odpravimo, vendar so najbolj boleči popravki migracije. Slednji lahko po vseh ustreznih popravkih trajajo več mesecev, da dobimo približno enake rezultate, kot pred migracijo. Izvirni greh je, da se pri podjetjih oz. spletnih straneh daje premalo poudarka na spletno optimizacijo dokler ni prepozno.
Igrajte po pravilih
Googlov algoritem za SEO se vedno razvija, da najde najboljše vire oz. rezultate za svoja iskanja. V samem začetku so se strokovnjaki vedno spraševali, kako lahko Google prelisičim, da pristanem na vrhu. Danes pa smo na nivoju kako lahko z vsebino/razvijalci/produkti/marketingom/… dosežem, da bom na vrhu Googlovih rezultatov z načinom, ki bo odgovoril na vprašanje kaj uporabnik išče oz. potrebuje.
Google ima svoje napake in slabosti, še vedno obstajajo triki kako ga prelisičiti, vendar se vsem tem kratkim trikom krajša rok uporabnosti. Algoritmi postajajo vse boljši in bolj natančni, na koncu pa bodo ostali le tisti, ki so ustvarjali po pravilih, imeli naravno organsko rast in ustvarjali na dolgi rok.
Vseeno je ali se strinjate z Googlovo politiko iskanja oz. prikaza rezultatov, dejstvo je da so spletni iskalniki, kot je Google glavni vir, ki generira naš/vaš obisk na spletno stran. Zato je bolje, da igramo po njihovih pravilih, če želimo imeti dolgoročne dobre rezultate.
Primer SEO iskanja za dolge besede “strokovnjak za digitalne medije”
Zaključek
O spletni optimizaciji je bilo napisanega že veliko, zato se lahko zgodi, da pri učenju hitro padete v SEO luknjo vsebin, ki jim ni videti konca. Iz izkušenj imam najboljše rezultate iz testiranj in od strokovnjakov, ki so svoje prakse izvajali na pravih testih v realnem okolju. Na podlagi svojih teorij in tako pridobljenega znanja pa nadgrajevali svoje razumevanje spletne optimizacije skozi leta. Dober začetek je Googlov uvodnik – Search Engine Optimization Starter Guide, ki je brezplačen in ima dobro vsebino. Za nadaljevanje pa si oglejte MOZ – The Beginner’s Guide to SEO. Pa srečno pri optimizaciji.