Področje umetne inteligence ali AI na kratko se je dotaknil tudi SEO področja. AI SEO bi si lahko razlagali na dva načina, in sicer kot vsebinskega in tehničnega.
Kaj je AI SEO?
AI SEO je še vedno klasična SEO optimizacija, samo da ima sedaj nadgradnjo v obliki umetne inteligence. V praksi to pomeni še več optimiziranih vsebin za boljše pozicije na klasičnih iskalnikih. Na drugi strani ustrezna tehnična optimizacija, da bodo naše vsebine ustrezno najdene in servirane v različnih AI orodjih in chatbotih.
Ena glavnih posledic umetne inteligence oz. pojavitev slednje v iskalnikih in chatbotih bo posledični upat prometa na spletnih straneh. Razlog zato tiči v tem, da bo odgovor na vprašanje ponujen v prvi platformi in ne na samemu viru vsebine. Podobno situacijo že imamo pri t.i. “snippetsih” v Google iskalniku, kjer uporabnik dobi odgovor znotraj Google iskalnika.
V idealnem svetu bi AI optimizacija potekale nekako takole:
- naš AI stalno spremlja in analizira nove tehnike optimizacije
- avtomatsko analizira našo stran in strani konkurence
- pripravi priporočila kako vsebine ali tehnične zadeve izboljšati in posledično uporabniško izkušnjo
- po možnosti avtomatsko ali na ukaz implementira vse spremembe
- proces je avtomatiziran in se izvaja neprekinjeno
Vsebinski SEO
S strani ustvarjanja vsebin se določene zadeve sedaj bistveno pohitrijo oz. olajšajo. Oprto ostaja še vprašanje kvalitete takšnih vsebin, če jih uporabniki sploh berejo/prebirajo, kako se obnese pri lokalnih jezikovnih adaptacijah, ter kam to pelje, če smo vsi enako dobro optimizirani – vsebinsko. Kdo se potem prikazuje v rezultatih generiranih s strani umetne inteligence?
AI lahko v vsebinski optimizaciji uporabljamo za:
- ustvarjanje vsebin
- raziskave vsebin in nastavljenih smernic vsebine
- raziskovanju ključnih besed
- optimizaciji obstoječe vsebine
- različne analize
- avtomatizacije
- …
Tehnični SEO
Tehnični SEO se fokusira na tehnični del spletnih strani. Omogoča hitro nalaganje strani in lažje skeniranje vsebine spletnim pajkom (crawl), ter dostavljanje vsebin uporabnikom. Tehnični SEO je tako t. i. “on-site SEO” del, kar pomeni da se dotika optimizacije oz. programiranja na sami strani. Z prihodom AI orodji pa bo ta del postal še pomembnejši, saj bo potrebno imeti ustrezno podporo za servisiranje vsebin slednjim, če bomo želeli ostati relevantni.
AI lahko pri tehnični optimizaciji pomaga pri:
- kreiranju različnih “Schema Markup” vzorcev
- kreiranju različnih delov kode za optimalno tehnično optimizacijo (vprašanje časa kdaj bo celotna spletna stran)
- raziskave oz. analize logov, napak, …
- avtomatizacija določenih procesov
- …
Kaj nas čaka v AI SEO?
Čakajo nas velike spremembe, saj se bodo prikazi vsebin, ki smo jih vajeni na spletnih iskalnikih spremenili. Vsebine bodo veliko bolj personalizirane in prikazane v drugačnih oblikah, kot so sedaj. Vse več bo vsebin, kjer bodo odgovori že v samih AI orodjih ali chatbotih. Spletni iskalniki, kot je Google bodo dobili poleg “Featured Snippet”, “People Also Ask” še “AI Overview”, ki bo organske zadetke potisnil še nižje.
AI bo kradel promet klasičnim stranem, vendar bo lahko postal tudi vir za slednje. Platforme, kot so Google AI Overviews in Perplexity, ki svoje vire citirajo lahko prinesejo obisk nazaj. Google celo pravi, da prinaša več obiska.
With AI Overviews, people are visiting a greater diversity of websites for help with more complex questions. And we see that the links included in AI Overviews get more clicks than if the page had appeared as a traditional web listing for that query.
Zanimiv test je bil poizvedba “What is Pomagalnik” na virih Google AI Overviews in Perplexity. Google AI Overviews me je presenetil, da je našel moj blog za prvi zadetek, ter, da Pomagalnik bolgarsko pomeni pomočnik ali asistent. Medtem ko je Perplexity ponudil samo moj blog, vendar veliko bolj razdelan odgovor in podprt s slikami.
Zanimiv je bil tudi test v brskalniku Edge, kjer je na voljo Copilot, ki mi je serviral podoben odgovor.
Vse več bo poudarka na:
- optimizaciji oz. fokusu, kaj uporabnik dejansko hoče/potrebuje,
- strukturirani vsebini za ljudi in AI,
- “long-tail” ključne besede (dolge oblike ključnih besed ali besednih zvez, ker se z AIjem običajno pogovarjamo),
- podrobne razčlenjene vsebine, ker se lahko pojavljajo tudi dodatna vprašanja.
Implementacija AI orodji se odvija precej hitreje, kot smo pričakovali. To predstavlja šele začetek učenja, kaj bo AI prinesel spletni optimizaciji. Vsebine niso AI generirane.