European Accessibility Act (EAA)

Dostop do digitalnih vsebin in produktov je temeljna človekova pravica in pravna obveznost. Zato se v EU pripravlja zakon “European Accessibility Act (EAA)”, ki določa določene zahteve glede dostopnosti.

Zakon nastopi v veljavo 28. junija 2025, neupoštevanje zakona pa seveda prinaša kazni. Tema zakona je precej obsežna, k sreči pa je Norbert Pap vse povzel v daljšem članku. V njem izvemo kaj lahko storimo, da se pripravimo na nov zakon izvemo pa tudi osnove dostopnosti. Pojasni nam osnove dostopnost, zakone, WCAG (Web Content Accessibility Guidelines), ter raziskuje prednosti dostopnosti storitev in izdelkov. Predstavi tudi korake, ki jih moramo urediti, da bomo skladni z zakonom.

Ključni povzetki

  • Evropski akt o dostopnosti (EAA) je pomemben del zakonodaje na področju digitalne dostopnosti, ki nalaga zahteve glede dostopnosti tako javnim kot določenim zasebnim organizacijam.
  • EAA zajema ključne spletne storitve, kot so spletna trgovina, bančništvo in prometne vozovnice, razen za podjetja z manj kot 10 zaposlenimi ali letnim prometom do 2 milijona EUR.
  • Vse države članice so akt že vključile v svoje nacionalne zakone, tako da bo izvršljiv do 28. junija 2025. Neupoštevanje lahko povzroči globe in kazni.
  • Najučinkovitejši način za upoštevanje EAA je skladnost s standardom WCAG 2.1 na ravni AA.
  • Pričakuje se, da bo EAA pozitivno vplival na življenja več kot 100 milijonov invalidov v Evropski uniji, saj bo spodbujal večjo dostopnost in vključenost v digitalno krajino.

Generalno implementacija WCAG 2.1 na ravni AA ni preveč zahtevna. Ker dobimo zakon, ki to področje končno ureja pa bo postala obvezna. V začetku še ne za vse, vendar dolgoročno gledano bo prej ali slej obvezna za vse. Obvezno branje.

VIR: The European Accessibility Act: Empowering Inclusion in Digital Environments

Komentiraj


*